Revista hollandeze Elsevier: Shqipëria nuk mund të hyjë në Eurozonë

Revista Elsevier në një menyrë ironike i ka perkushtuar një artikuj të plotë Shqipërise me titullin “Sa mirë”, më pas dhe Shqiperia do të jetë pjesë e Eurozonës! Elsevier, që është revista me e madhe në Hollandë, thekson se Shqipëria dhe vendet e rajonit si Kosova nuk jane gati dhe nuk duhet të hyjnë në Eurozonë. Gazetari Syp Wynia rendit disa dështime të qeverisë greke dhe shpjegon përse vendet të reja mund të përbëjnë një rrezik reale për monedhën Euro dhe Eurozonën. “Ndërkohë jemi të vendosur për të mbajtur Greqinë mbrenda eurozonës, Kroacia tashmë është pranuar në Bashkimin Evropian dhe jemi në bisedime me Serbinë, Maqedoninë, Shqipërinë, Bosnjë-Hercegovinë, Kosovë dhe Turqinë.” thuhet në artikull. Revizta sugjeron që të fshihet detyrimi për pranimin e shtetet e reja në Eurozonë dhe madje vendeve anëtare të ardhshme, që konsiderohen problematike t’u hiqet e drejta për të përdoru euron apo për t’u pranuar në Eurozonë.

Wynia le të kuptohet, që Shqipëria nuk është gati për të qenë pjesë e Bashkimit Europia. Situata e keqe ekonomike është për të arsyja më e fortë se përse këto vende nuk mund të bëhen pjesë e Eurogrupit. Para një viti revista Elsevier bëri publik faktin e rënies së madhe të të ardhurat të qeverise shqiptare, çka sipas saj pritet të sjellë edhe skenarin më të keq ekonomik për vendin.

Ky shkrim në Elsevier vjen pak mbas artikullin të publikuar nga televizioni shtetëror Holandezë NOS, me titull “Shqipëria saboton ekstradimin e deputetit” ku thuhet që Rama është në telash të madh në Shqipëri me çështjen Frroku. Sipas NOS, dështimi i ekstradimit të Frrokut përbën një çështje që “i ka shkaktuar shumë dhimbjë kokë Edi Ramës.” Mbetet për të parë nesë lajmet negative dhe imazhi i përkeqësuar i Shqipërise do të kene efekt gjatë votimit nga ana e eurodeputëve Holandezë në Parlamentin Europian.

(ABC News, Laps.al – Vincent TRIEST)

Advertenties

ABC News – Autoritetet shqiptare kanë qenë në dijeni për vdekjen e dy shtetasve shqipëtarë

Autoritetet shqiptare kanë qenë në dijeni për vdekjen e dy shtetasve shqipëtarë, Artur Doda  dhe  Leonard Isufaj  në 2014.
Kjo evidentohet nga korrespondencat që ka patur midis ambasadës së Shqipërisë pranë Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës, ministrisë së jashtme të Shqipërisë dha autoriteteve britanike. I kontaktuar nga KLAN për lajmin e botuar në mediat britanike ” The Guardian” dhe BBC, ambasadori i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandës, Mal Berisha ka shpjeguar detajet e informacionit  për këtë ngarje.
“Ambasada e Shqipërisë pranë Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës ka mbajtur një trekëndësh kontaktesh për këtë ngjarje. Ne kemi qenë në kontakt me autoritetet britanike, me autoritetet shqiptare dhe me familjet e viktimave. Sapo jemi njoftuar për ngjarjen e  26 shkurtit 2014, ku dy prej 11 shtetasve shqiptarë të përzënë nga Anglia për në Hollandë  janë hedhur në ujërat e detit tê Veriut nga anija Bretania, ne kemi kontaktuar autoritetet britanike për shjegimet rreth ngjarjes, identifikimin e personave dhe për të mësuar në ç’farë gjendje janë gjetur personat”. është shprehur Mal Berisha.

Lees verder

Mbas sapunit sarinë Erion Braçe po bashkëpunon me “Çekosllovakinë”

Mbas deklaratës “bombë” te deputetit i Partisë Socialiste, Erion Brace, që sarina është si sapunë me të cilën lahen duart, Braçe ka bërë përsëri një gafë te madhe.

Deputeti i majtë Brace, i cili ishte prezent në shpërndarja e certifikatave të legalizimeve, deklaroj që tashmë ka filluar një projekt turistik, për të cilën bashkëpunon me Ambasadën e Çekosllovakisë.
Çekosllovakia është shpërbërë në vitin e largët të 1993, por si duket Braçe ende nuk ka mësuar që tashmë Çekia dhe Sllovakia janë dy shtete të ndara sovrane.

Është për të ardhur keq që një deputet i Kuvendit të Shqipërisë nuk njeh as shtetet anëtare të Bashkimit Evropian.
Nuk dihet ende nëse ky projekt është një sajesë e radhës, apo Braçe akoma mendon që shteti i Çekosllovakisë akoma ekziston.

(Botuar në Gazeten 55 dhe Rilindja Demokratike, vt)

Jo tritol Presidencës!

Vincent TRIEST – Pushteti ndahet! Kjo është një nga konceptet më të rëndësishme në një demokraci funksionale. Por, siç duket, kjo nuk funksionon me Ramën që adreson në drejtim të Presidentit fyerjet e tij të ulëta. Është e turpshme që në një vend që synon të integrohet në Bashkimin Evropian të ketë ngjarje të tilla që nuk respektohet institucioni më i lartë nga qeveria e Edvin Ramës. Rama ka zgjedhur rrugën e luftës dhe dëshmon që nuk ka ndërmend të bashkëpunojë me askënd tjetër përveç sigurimsat dhe partizanët e tij. Kjo përbën një praktikë që është e padëgjueshme ndonjëherë qoftë në Shqipëri ose Europë.
Ka disa argumente përse instuticioni i Presidencës duhet të mbetet ashtu siç është. E para e punës, Kushtetuta e vendit është votuar në koncensus nga të gjithë aktorët politikë. Ligji themeltar nuk është një vegël personale dhe as një mjet që mund të ndryshohet sa herë i teket Edi Ramës. Duke ndryshuar ditë për ditë Kushtetutën e vendit ne e ulim vlerën e saj. Ajo është ndërtuar me qëllim në mënyrën në të cilën mund të lexojmë sot, vlerat e saj përbëjnë realisht gurin themeltar të shtetit shqiptar dhe ndryshimi mund të bëhet vetëm një përqindje e lartë e popullit është dakord me rrënimin e institucionit të fundit të pavarur në Shqipëri. Ndaj, një ndryshim të tillë mund të bëhet vetëm nëse qytetarët shqiptarë pyeten me anë të një referendumi mbarë popullor.

Lees verder

Pasiguria në burgje, Holanda vendos të mos ekstradojë më të dënuar në Shqipëri

Një vendim esktrem ka marrë Holanda, e cila nuk do të ekstradojë më të dënuar që kërkohen nga drejtësia shqiptare. Ky vendim i paprecedentë vjen pas konstatimit se në burgjet shqiptare nuk ka siguri për të burgosurit dhe nuk garantohen të drejtat e Konventave Ndërkomëbëtare. Shtetet e Bashkimit Europian shprehen të alarmuara nga niveli i lartë i pasigurisë në burgjet shqiptare . Për këtë shkak Holanda ka vendosur që të mos ekstradojë asnjë të burgosur shqiptar drejt Shqipëri.
Shteti holandez nuk do të kryejë ekstradime shqiptarësh për të kryer dënimin me burg në Shqipëri. Një i dënuar thotë që është arratisur për frikën e gjakmarrjes.
Gjykata në Hagë e ka marrë vendimin më 25 nëntor 2014, që personi në fjalë nuk mund të ekstradohet për shkak të mungesës së sigurisë në Shqipëri. Autoritetet shqiptare kanë kërkuar ekstradimin e këtij njeriu. Personi u dënua për vrasje dhe është dënuar me 7 vjet burg në Shqipëri. Megjithatë, ai edhe në burg, nuk është i sigurt, sepse, sipas autoriteteve ka mungesë sigurie në burgjet shqiptare.
Ministri holandez u ka kërkuar autoriteteve shqiptare se çfarë ata do të bëjnë për të mbrojtur të burgosurin në burg. Sipas gazetës “Volkskrant”, ministri i Brendshëm i Shqipërisë ka thënë që në Shqipëri gjakmarrja është e dënueshme dhe personi mund të marrë shërbim juridik për një tarifë të ulur.
Gjykata i sheh përgjigjet shumë të paqarta dhe për këtë arsye nuk janë të mjaftueshme për ekstradimin e të dënuarit. Shqipëria nuk ka garanci konkrete se, qytetarët do të mbrohen nga autoritetet, pavarësisht se i dënuari përballet me një rrezik real prandaj ekstradimi nuk mund të kryhet. Kjo rrjedh nga nenet 2 dhe 3 të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut (KEDNJ). Këto konventa parashikojnë të drejtën e jetës dhe mbrojtjen nga trajtimi jonjerëzor, që vlen dhe për të dënuarit.

(Rilindja Demokratike)

Shqiperia, me shume te burgosur se Siria

Raporti: keni numrin me te madh te te paraburgosurve ne Evrope

Shqipëria renditet si vendi i parë në Europë me numrin më të lartë të të paraburgosurve. Sipas një raporti të Qendrës Ndërkombëtare për Studimin e Burgjeve (ICPS), Shqipëria cilësohet si vendi rekord për nga numri i personave të paraburgosur. Në nivel botëror, Shqipëria rezulton se ka numër më të lartë të të paraburgosurve edhe se sa Siria dhe Iraku. Një krahasim tjetër i frikshëm është se numri i të paraburgosurve në Shqipëri është më i madh edhe se në Bjellorusi, e cila konsiderohet sot nga Perëndimi si një vend diktatorial, ku shtypen liritë më elementare të inividit dhe që nuk zhvillon zgjedhje të lira.
Që Shqipëria të ketë më shumë të paraburgosur se Bjelloruria, ky është një tregues tjetër i rënies së vendit në një neodiktaturë. 24 vjet nga Dhjetori ‘90 organizmat ndërkombëtarë venë alarmin për shtetin policor në Shqipëri dhe kthimin në vendin me numrin më të madh të burgosurve në Evropë dhe më ndër më të lartët në botë
Në vetëm një vit, Shqipëria ka lënë pas të gjitha vendet e tjera të Europës dhe shumë nga vendet më problematike sot në botë, duke u ngjitur në krye të klasifikimit për nga numri i lartë i të paraburgosurve.

Lees verder